بررسی مشکل خالی کردن جک

تعمیر جک در ابتدا باید توضیح دهم برای بررسی مشکلات فنی باید قطعات و اجزاء جرثقیل خود را بشناسید تا در تفهیم واژه ها دچار مشکل نشوید.

یکی از مشکلات عمده در جرثقیل و یا هر نوع سازه هیدرولیکی خالی کردن جک ها است.

منظور از خالی کردن جک این است که جک هیدرولیک در حالتی که هیچ فرمانی به آن صادر نمی شود با فیدبک فشار (فشار ناشی از سنگینی در حالت عمودی یا تراکم حجم در حالت افقی) عقب نشینی کرده و در جای خود باقی نمی ماند.

در سیستم های هیدرولیک استاتدارهایی طراح را ملزم به استفاده از برخی قطعات میکند تا سطح ایمنی ماشین حفظ شود.

یکی از این استانداردها بکاربردن سوپاپ یک طرفه در عملگرهای تحت فیدبک است. یعنی اینکه در هر سیستم که فشار معکوس از سمت مقابل به سازه اعمال می شود برای ایمنی و عدم استحلاک باید با سوپاپ یک طرفه از برگشت فشار جلوگیری کرد.

در تمام جکهای جرثقیل نیز سوپاپ وجود دارد و از اعمال فشار برگشتی جلوگیری می کند اما آیا اگر جک خالی کرد تنها متهم سوپاپ یک طرفه است؟

و آیا اگر علت خرابی از قطعه دیگر است چطور می شود آنرا تشخیص داد؟

در یک جک دوطرفه که از یک طرف ( سمت فشار) مجهز به سوپاپ است دو عامل میتواند موجب خالی کردن جک باشد

  1.  خرابی سوپاپ و برگشت روغن از مسیر ورود
  2. خرابی پکینگ ها و آببند های پیستون و نشت روغن از سمت فشار به سمت برگشت سیلندر

در هر دو مورد دقیقا رفتار جک مشابه است و هیچ تفاوتی در خالی کردن جک نیست اما چطور میشود این مسئله را مورد بررسی قرارداد؟

بدیهی است که در صورت خرابی سوپاپ روغن باید از مجرای ورود برگشت داده شود و به میزان حجم پایین امدن جک سرعت خروج روغن هم بیشتر است . برای تشخیص کافی است جک را در حالت باز قرار دهید و شلنگ ورودی سوپ را باز کنید اگر از ورودی سوپاپ نشتی حاصل شد پس یقین کننید که سوپاپ خراب است.

اما در بعضی موارد خالی کردن در هنگام فشار نمایان می شود در این صورت نیز مثلا اگر جک زیر بوم (جک زیر دکل جرثقیل) مورد آزمایش است کافی است دکل را در زاویه ۴۵ درجه قرار دهید و قلاب را به یک وزنه اماده متصل کنید سپس شکنگ ورود را باز کرده و سر شکنگ را در باک یا ظرفی قرار دهید (چون ممکن است در حالت فرمان روغن از آن خارج شود) سپس با وینچ یا تلسکوپ کمی بار را بلند کنید تا جک مورد ازمایش زیر فشار رود حال با قرار دادن انگشت روی مجرای ورودی می توانید حتی کوچکترین نشتی را هم حس کنید.

در صورتی که بدون نشت روغن از سوپاپ جک خالی کرد یقین کنید که عیب از داخل جک و آببند هاست.

توجه داشته باشید برای هر گونه تست مراتب ایمنی را رعایت کنید و بدون داشتن تجربه کافی هرگز اقدام به دست کاری سیستمهای تحت فشار نکنید زیرا میتواند حتی موجب خطرات جانی شود.

برای مشاوره از طریق منوی تماس باما اقدام به تماس کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *