آب بندی در هیدرولیک

پکینگ

پکینگ یکی از انواع آب بندی در هیدرولیک است. برای درک بهتر آب بندی توضیحاتی در اختیار علاقه مندان گذاشته می شود.
آب بند ها به دو دسته استاتیکی (ثابت) و داینامیکی (متغییر) تقسیم می شوند آب بند های استاتیکی در موارد ثابت و بدون تغییر پذیری استفاده می شود و عموما آب بند کاربرده شده در این سیستم در یک مرحله بکار گیری خواص خود را از دست می دهد مثال بارز از این نوع آب بندی مهره ماسوره در لوله کشی یا انواع واشر مسی و الومنیومی است.
اما در تعریف آب بندی داینامیکی دامنه تغییر پذیری در مواردی چون حرکت خطی و دورانی تغییرات دما و فشار و سایر موارد گسترده است و مواد کاربردی در این آب بند ها بسته به شرایط استفاده دارای مقاومت ها و فیدبک های خاص هستند.
همانطور که اشاره شد شرایط کاربرد تعیین کننده جنس آب بند خواهد بود مثلا در جک ماشین الاتی چون لودر و بولدوزر که فشار سیستم به مراتب بالاتر از جرثقیل است و همچونین سرعت بالای عملکرد که منجر به حرارت بیشتر سیال می شود نوع آب بند کاملا با جرثقیل متفاوت است.
جنس مناسب آب بند در جکهای جرثقیل از خانواده الاستومر های پلی اورتانی است که خاصیتی مابین لاستیک و پلاستیک را دارد. از خواص مهم اورتانها باید به سختی انعطاف پذیری تحمل بارهای تکیه گاهی و مقاومت به سایش است و محدوده دمایی عملکرد این جنس در حدود ۲۰۰ درجه فارنهایت است همچونین ضریب اصطحکاک پایین از دیگر خواص این جنس بشمار می رود.
اما در برخی موارد دیده می شود از آب بند های دو جنسی استفاده شده این بدان منظور است که برای کاربرد بهتر از تلفیق خواص دو جنس استفاده شود برای مثال در بعضی موارد که شرایط اصطحکاکی سختر است از جنس مقاومتر استفاده می شود که خاصیت ارتجاعی پایین تری دارد پس شرایط ایجاب میکند از یک لاستیک در زیر آب بند استفاده کرد تا خاصیت ارتجاعی نیز تامین شود پس دو جنس موجب تکمیل یکدیگر و افزایش بهره وری آب بند شده اند.

باید متذکر شد چون آب بند ها در معرض ارتباط مستقیم با سیال یا روغن هستند استفاده از روغن مناسب عامل کلیدی در ماندگاری و کاهش استحلاک این مواد بشمار می رود.

برای انتخاب روغن مناسب بخش روغن هیدرولیک را مطالعه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *