چک لیست جرثقیل

چک لیست جرثقیل چیست؟

ماشین آلات امروزه در زندگی انسانها نقش بسزایی دارند و پیشرفت در صنایع و ساخت و ساز بدون ماشین آلات تقریبا غیر ممکن است. اما این نکته باید درنظر گرفته شود که باید همواره ماشین در خدمت انسان باشد و نه انسان در خدمت ماشین.

همانطور که وجود یک ماشین سلامت در صنعتی چون راه سازی یا ساختمان سازی مفید است و به انسان کمک می کند، وجود یک ماشین غیر استاندارد و معیوب میتواند خطر آفرین باشد. از انجایی که تضمین ایمنی و سلامت انسانها از پیشرفت بزرگ ترین پروژه هم مهم تر است،تولید کننده هر ماشین یا دستگاه برای رعایت موارد ایمنی بسته به نوع محصول تولیدی خود، مصرف کننده را ملزم به بازدید های دوره ای و سرویس و اورحال نموده است و انواع جرثقیل هم از این قائله جدایی پذیر نیستند.

همانطور که می دانید جرثقیل های هیدرولیکی متحرک (mobile crane) ساختاری با چندین مکانیزم دارند که عملکرد صحیح هر قسمت، با هماهنگی سایر اجزا در نهایت منجر به انجام کار می شود. برای مثال موتور احتراقی موجود در جرثقیل خود یک سازه کاملا جداست اما محرک پمپ مادر در مکانیزم هیدرولیک است و همینطور سیستم برق جرثقیل مکمل عملکرد صحیح موتور احتراقی و مکانیزم هیدرولیک است.

شرکت های سازنده جرثقیل با در نظر گرفتن تمامی شرایط برای جلوگیری از خطرات احتمالی و صحت عملکرد برای جرثقیل تولیدی خود بازدید های دوره ای را تحت یک چک لیست تهیه کرده و در اختیار مصرف کننده جرثقیل قرار داده است که عدم توجه به ان می تواند موجب استحلاک پنهان شود و در بلند مدت باعث خرابی شده و خطر ساز باشد.

چک لیست ها، لیست بازدید تعیین شده ای است که می تواند روزانه، هفتگی،ماهیانه یا سالیانه باشد که بر اساس شرح وظایف هر شخص در ساختار تشکیلاتی یک مجموعه، تسلیم نفر می شود.

در جرثقیل های متحرک هیدرولیکی معمولا چک لیست هفتگی مربوط به اپراتور، چک لیست ماهانه مربوط به سوپر وایزر و چک لیست سالانه تسلیم مدیر ماشین الات می شود و تمامی گزارشات در پرونده جرثقیل ثبت می شود.

در چک لیست هفتگی اپراتور مواردی مثل اب، روغن ها، باد لاستیک ها، دمای موتور و هیدرولیک، نشتی باد و سایر موارد را به طور هفتگی گزارش می دهد.

سوپر وایزر موظف است طبق چک لیست ماهانه و مطالعه گزارش اپراتور روانکاری محور ها تعویض دوره ای اقلام مصرفی مثل روغن موتور،روغن هیدرولیک، تسمه ها، لنت ترمز، لاستیک ها و سایر اقلام مصرفی را ترتیب دهد.

مدیر ماشین الات بر اساس بازدید های سالانه سرویس و اورحال کلی را مدیریت کرده و در نهایت مجوز کارکرد دستگاه را صادر میکند.

به طور معمول موارد بازدید و اورحال سالیانه توسط مجموعه های خدمات فنی از جمله ایران گرانبر صورت میپذیرد.

برای دریافت چک لیست جرثقیل خود با ما تماس بگیرید تا سلامتی جرثقیل خود را تضمین کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *